Kompletní nabídka
O nás
Články
Kontakt
Mapa katastrů Plzeň-město


Štítek - PRŮKAZ ENERGETICKÉ NÁROČNOSTI BUDOV - PENB

Ing. Lenka Salcmannová | 6. březen 2014

Od začátku roku se nás často klienti ptají, co je to ten štítek a kdy je potřeba. Novým zákonem stát ukládá povinnost majitelům nemovitostí při prodeji nebo při pronájmu doložit kupujícím, ale i nájemníkům PRŮKAZ ENERGETICKÉ NÁROČNOSTI BUDOV ve zkratce PENB. Ohledně tohoto průkazu je zpracován zákon, který je již platný, avšak prováděcí vyhláška ještě nevyšla – předpokládá se, že bude vydána k 1.4.2013. To znamená, že není ustanoveno jakým způsobem se tento průkaz musí evidovat.

Přesto, především zájemci o nemovitosti, by již dnes měli průkaz od majitele nemovitostí vyžadovat.

V jakých případech je PENB povinný:

Rodinné domy, bytové domy a domy užívané orgánem veřejné moci musí mít zpracován PENB jak při prodeji tak při pronájmu. Tento průkaz je platný 10let a jeho cena se pohybuje od 4.000,–Kč výše.

Při prodeji či pronájmu bytové jednotky a kanceláře lze do roku 2016 nahradit PENB doložením výše nákladů na vytápění a teplou vodu a to tři roky zpětně.

PENB nepotřebují:

Nemovitosti, které jsou předmětem daru či dědictví. Nemovitosti, které se nebudou prodávat, pronajímat či rekonstruovat. Chaty, chalupy, rekreační objekty. Nemovitosti občanské vybavenosti. <a>

« Zpět

Diskuse

comments powered by Disqus